Perseverance a jej prvé "zvuky" z vesmíru

Autor: Jozef Kozár | 18.11.2020 o 22:23 | (upravené 19.11.2020 o 9:39) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  246x

Vypočujte si krátku nahrávku zvukov, ktoré počas svojej cesty k Marsu nahrala sonda NASA Perseverance (misia Mars 2020).

Aj keď vo vesmíre - resp. v medziplanetárnom priestore - nie je vzduch, ktorým by sa zvuk dokázal prenášať, ide predsa len o zvukovú nahrávku jedného z palubných mikrofónov. Pre samotné upresnenie záznamu je nevyhnutné pripomenúť, že v podstate nejde o zvuk, ako by sme ho počuli v pozemských podmienkach, ale o záznam mechanických vibrácií.

Rover Perseverance má na palube dva mikrofóny. Jeden je určený pre snímanie zvukovej stopy pri používaní laseru pri použití prístroja SuperCam a druhý mikrofón je určený pre záznam zvuku počas procesu pristávania - teda vstupu do atmosféry Marsu, zostupu atmosférou a samotného pristátia na povrchu (v planetárnych misiách označujeme tento proces skratkou EDL, z anglického názvu "entry, descent, landing"). Tento záznam bude zaujímavým pre neskoršiu analýzu a samozrejme povedzme si pravdu - tak trochu "pocítime na vlastnej koži (alebo na vlastných ušiach?)", ako je to pristáť na Marse.

Zvukový záznam bol nahratý ešte 19. októbra, počas automatizovaného testu kamerového a zvukového systému, ktorý bude využitý pri snímaní spomínaného pristátia na Marse začiatkom roka 2021 v oblasti krátera Jezero. Samotný záznam má po spracovaní 60 sekúnd.

Na zázname, ktorý si môžte vypočuť vyššie, sú nahraté vibrácie obehového čerpadla systému pre udržiavanie prevádzkovej teploty rovera. Úlohou tohto systému je tepelná ochrana všetkých komponentov sondy pred extrémne nízkymi teplotami okolia. Kvapalina v systéme získava potrebnú teplotu z rádioizotopového termoelektrického generátora a následne je pomocou trubiek rozvádzaná cez všetky kritické súčasti rovera.

Viac zaujímavých informácií z pozadia technologického výskumu Marsu, Slnečnej sústavy a zo zákulisia JPL zvyknem uverejňovať aj na mojej web stránke v slovenčine na tejto adrese.

Zdroje: NASA/JPL-Caltech

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?